Manufaktura Kamienia – kamień naturalny, płytki ceramiczne, impregnaty, kleje

Kamień naturalny w realizacjach zewnętrznych. O czym pamiętać?

kamien na dłoni

Kamień naturalny w realizacjach zewnętrznych. O czym pamiętać?

Płytki kamienne majestatycznie prezentują się w realizacjach zewnętrznych. Dodają klasy, szyku oraz elegancji, a niejednorodna struktura i naturalne walory pozwalają na stworzenie unikatowych wykończeń. Jak zadbać, by zostały w najlepszej kondycji przez lata?

 

Bogata oferta płyt z kamienia naturalnego sprawia, że cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Kamień stanowi  przepiękne wykończenie, jednocześnie będąc bardzo odpornym materiałem. Gwarancję trwałości uzyskamy jednak tylko wtedy, gdy spełnione zostanie kilka warunków. Musimy zadbać o przygotowanie materiału, podłoże kamienia, układanie, klejenie, spoinowanie i wypełnianie dylatacji.

 

Na początku należy dokonać dobrego wyboru 😉
Co to oznacza? Nie każdy materiał nadaję się by stosować go na zewnątrz. Warunki atmosferyczne oraz cechy jak np mrozoodporność są zróżnicowane. Granit, łupek, kwarcyt, piaskowiec czy marmur mają odmienną charakterystykę. Tym samym dobranie i ułożenia kamienia naturalnego najlepiej przedyskutować wcześniej ze specjalistą posiadającym odpowiednią wiedzę i kompetencje.

Kamienie naturalne cechują się porowatością, co oznacza, że do ich struktury może przedostać się woda. O ile czysta woda nie sprawi nam kłopotu i nie naruszy wyglądu kamieni, tak już zanieczyszczona, brudna woda może powodować odbarwienia i trwałe zniszczenia. Gdy chcemy położyć kamień naturalny, pamiętajmy, aby utrzymać brak wilgoci na każdym etapie przygotowania oraz montażu. Jeżeli dopuścimy do zaniedbań, wkrótce na powierzchni płytek (zwłaszcza przy krawędziach i brzegach) mogą pojawić się żółte lub brązowe odbarwienia. Na rynku dostępne są również środki odpowiednie do różnych kamieni, mające na celu pielęgnację i ochronę, podczas ich montażu i eksploatacji.

Woda to nie jedyny problem. Bardzo istotne jest, aby zadbać o podłoże.
Na równej i czystej powierzchni montaż wyjdzie zdecydowanie lepiej, a także dłużej pozostanie w dobrej kondycji.

Na stan naszych kamieni ogromny wpływ będzie miał klej, jakiego użyjemy do montażu. Rekomenduje się biały szybkoschnący i szybkowiążący klej, który potrzebuje minimalnej, niezbędnej ilości wody. Tą samą zasadę możemy zastosować do spoin. Szybkoschnące i cienkowarstwowe rozwiązania są mniej skomplikowane i ułatwiają wykonanie.

 

Pamiętajmy, żeby przede wszystkim zadbać o profesjonalną firmę montażową o ugruntowanej pozycji na rynku, posiadającej odpowiednią kadrę fachowców. Wykończenie elewacji, tarasu, balkonu, schodów, parapetu czy podłogi  w nieodpowiednich rękach może zaowocować szybkim pojawieniem się uszkodzeń lub przebarwień.

 

Bogaty wybór kamieni naturalnych znajdziecie Państwo w naszej Manufakturze. A nasi specjaliści pomogą znaleźć najlepsze rozwiązanie dla Państwa potrzeb i oczekiwań.
Zapraszamy do kontaktu!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *