Manufaktura Kamienia – kamień naturalny, płytki ceramiczne, impregnaty, kleje

Jak wybrać odpowiedni kamień naturalny do wnętrza?

Wnętrze domu, aranżacja łazienki

Jak wybrać odpowiedni kamień naturalny do wnętrza?

Myśląc o wyborze kamieni naturalnych, często skupiamy się na ich kolorze. Kiedy jednak bliżej pochylimy się nad tematem odkryjemy, że kamienie to nie tylko piękna ozdoba naszego wnętrza. To materiał mający konkretne właściwości i przeznaczenie. Umiejętne ich wykorzystanie zapewni nam więc nie tylko wyjątkową aranżację.
Gdzie użyć kamieni naturalnych i wśród jakich szukać, by dokonać najlepszego wyboru?

 

Właściwości kamieni

Znając unikalne cechy i właściwości kamieni naturalnych możemy wybrać te, które najlepiej spełnią nasze oczekiwania i maksymalnie wykorzystamy ich potencjał! Oto krótka charakterystyka niektórych z nich:

Kamienne schody w budynkuMarmur to cenny materiał, chętnie wykorzystywany przy produkcji elementów luksusowych wnętrz. Wybierany jest jako materiał na parapety, blaty, ściany oraz podłogi. Jedną z istotnych cech marmuru jest jego porowatość – dzięki niej materiał jest wyjątkowo podatny na szkodliwe działanie różnych cieczy.

Granit to niezwykle popularny materiał, bardzo chętnie wykorzystywany w aranżacjach. Efektowny i praktyczny, a do tego trwały: odporny na zarysowania, wpływ płynów, kwasów czy tłuszczy. Doskonale sprawdza się w kuchni i łazience, a także jako podłoga w mocno eksploatowanych ciągach komunikacyjnych. Dodatkowo łatwo utrzymać granit w czystości – stąd jest bardzo przyjazny również dla naszego zdrowia.

Trawertyn to materiał mnóstwa zastosowań! Nadaje się nie tylko na podłogi, ściany, kominki czy schody, ale również blaty łazienkowe, a nawet wanny, umywalki oraz stoły. Nie najlepiej reaguje z kwaśnym środowiskiem, dlatego rzadziej rekomendowany jest do aranżacji kuchennych. Ma delikatną strukturę, więc doskonale sprawdzi się jako okładzina naścienna, kominkowa lub elementy dekoracyjne.

Kamień, który szczególnie wpadnie nam w oko powinniśmy sprawdzić pod kątem jego właściwości. Najlepiej zapytać specjalistę, który pomoże i doradzi w wyborze.

Idealna harmonia wnętrza

Wybór materiału za nami. Czas na kolor! Wiedząc z jakimi materiałami będzie sąsiadował kamień naturalny i jaka gama kolorystyczna będzie mu towarzyszyć, możemy dobrać odpowiedni model lub stworzyć z niego naturalne otoczenie dla innych dekoracji. Pamiętajmy też o oświetleniu. Kamień naturalny w różnym świetle prezentuje się inaczej. Dobrze zwrócić na to uwagę.

Sposób obróbki kamienia

Na koniec chwile poświęćmy, by wybrać sposób przygotowania powierzchni. Kamień naturalny pozyskiwany jest w wielkich blokach. Bloki cięte są na płyty (slaby) o grubości od 2 – 3cm dochodząc nawet do 10cm.

Możemy zamówić kamień w wykończeniu polerowanym, wtedy jego powierzchnia będzie błyszcząca, a barwa wyraźna i intensywna. Faktura polerowana znacznie pomaga w utrzymaniu czystości. Satynowa obróbka lub piaskowanie ociepla wizualnie powierzchnię kamienia i nadając mu jaśniejszy odcień. Szczotkowanie z kolei pozwoli uzyskać miękką barwę i wydobyć charakter oraz naturalne piękno. W zależności od naszych oczekiwań, możemy przygotować kamień tak, aby wkomponował się w klimat danego pomieszczenia.

 

Piękno stworzone przez naturę

Kupując kamień naturalny, pamiętajmy – każda płyta jest unikalna! Postawmy zatem na tę serię, która najbardziej zachwyci nas swoim wyglądem. Musimy mieć na uwadze, że także po położeniu płytek może on się zmieniać.

Płytki skrojone na miarę

Realizując naszą wizję możemy polecić, aby płytki zostały pocięte wg tradycyjnych, regularnych kształtów, jak też unikatowych elementów dopasowanych adekwatnie do powierzchni na której zostaną położone.

Ostatnim krokiem będzie montaż płytek i ich impregnacja, która pozwoli cieszyć się ich walorami przez lata.

Podsumujmy!

Wybierając kamień zwróćmy uwagę na:

  • różnorodność jego form i rodzajów
  • unikatowość poszczególnych płyt
  • sposób obróbki powierzchni
  • walory użytkowe

 

..i cieszmy się niesamowitym efektem! 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *